• 1.jpg
  • 3.jpg
  • zdj5.jpg
  • zdj6.JPG
  • zdj16.jpg
  • zdj88.jpg
  • zdj1555.jpg

Gimnazjum im. dr. Józefa Matuszewskiego

JASEŁKA EUROPEJSKIE W TEATRZE ZDROJOWYM - 22 grudnia 2015

   Zbliżający się czas świąteczny w wyjątkowy sposób zjednoczył uczniów naszego gimnazjum, którzy wraz z nauczycielami przygotowali na deskach Teatru Zdrojowego w Polanicy – Zdroju Jasełka Europejskie.

  jaseka 20151222 1160305676

Młodzi aktorzy biorący udział w spektaklu wcielali się w wybrane role. Zabrali wszystkich obecnych na widowni widzów w świat wartości duchowych, pokazując jak warto być pojednanym , miłującym i szczęśliwym człowiekiem, do którego przybyło Dzieciątko Boże... Do betlejemskiej szopki na zaproszenie Matki Boskiej i Józefa przybyli przedstawiciele wybranych krajów Europy, aby pokłonić się nowo narodzonemu Jezusowi i podarować Mu dary będące symbolami danej ojczyzny. Grecy - ofiarowali kruche ciasteczka zwane ciasteczkami miłości, Holendrzy – bukiet tulipanów, Polacy – rumiany bochen chleba, a pastuszkowie znane im miejscowe wiktuały, Duńczycy – księgę Andersena, Szwedzi – rękawiczki i czapkę, Włosi – makaron, Austriacy – czekoladę, Niemcy – muzykę Bacha. ….... Na scenie zachwycił wszystkich wysoki kunszt recytatorski i aktorski naszych uczniów, którzy musieli między innymi dobrze mówić gwarą góralską i wcielać się w role przedstawicieli różnych krajów europejskich ( brawo panie i panowie !!). Zachwycił też wzruszający głos Maryi, który podkreślił świąteczną atmosferę. Przy stole wigilijnym i podczas łamania się opłatkiem proszono o pokój, miłość, przebaczenie dla wszystkich ludzi na świecie. Dopełnieniem naszego przedstawienia było zaprezentowanie muzycznych i tanecznych umiejętności naszych uczniów. Ze sceny dochodziły rytmy tańców kojarzących się w tradycjami danych krajów. Uczniowie wykonali fragmenty poloneza , zorby, tańca irlandzkiego, belgijki. Wysłuchaliśmy pięknych kolęd śpiewanych przez uczennice klas II jak również pięknej Kołysanki dla Jezusa w wykonaniu Natalii Talar. Na zakończenie głos zabrała pani dyrektor – Teresa Pituła, która złożyła wszystkim zebranym w teatrze radosnych Świąt Bożego Narodzenia. Podziękowała uczniom i nauczycielom (księdzu Michałowi, pani Jolancie Marczyk Gil, pani Barbarze Federowicz, która zadbała o układy taneczne oraz panu Damianowi Naryńskiemu) za wkład w przygotowanie dzisiejszego przedstawienia.

Wesołych Świąt Damian Naryński